معرفی درخت سماق

بدون دیدگاه

معرفی درخت سماق

نام فارسی : پستانک – تیس – سماق کوهی
نام انگلیسی : Mountain ash / White bean
نام فرانسه : Sorbier

یک دسته بزرگ از درختان مفید از بوته ای به ارتفاع 30 سانتیمتر S.pygmaea تا درخت به ارتفاع 15 متر S.Mitchellii مقاوم به سرما و مناطق کوهستانی و سرد را ترجیح می دهد. زیباترین آن Mountain ash (زبان گنجشک کوهی یا سماق کوهی یا بارانک) است. یک درخت استوانه ای شکل و با حالتی ایستا و رنگ سفید یا کرم و برگ دارای کتگره های نا منظم- زمانی که خوشه های گل در اردیبهشت یا خرداد باز می شوند درخت حالت با شکوهی پیدا می کند. میوه های بیضی که در پاییز به سمت طلایی می گرایند. در دامنه شمالی البرز در ارتفاع 1500تا 2500 متر دیده می شود.

واریته ها

دو گروه بزرگ وجود دارند: سماق های کوهی و دیو آلبالوها . سماق کوهی دارای بیشترین اهمیت هستند و شما می توانید آنها را به وسیله برگ های مرکب با تعدادی برگچه بشناسید. گونه پایه S.aucuparia (تیس) است. پرنده ای به نام توکای سیاه میوه های کروی کوچک و بسیار رش این درخت را می خورند. واریته Rowan به ارتفاع تا 7 متر با میوه های قرمز و روشن . واریته جالب دیگر شامل S.asplcnifolia به ارتفاع تا 7 متر – برگ ها به حالت برگشته Fastigiats به ارتفاع 5 متر با رشدی عمودی و ستون مانند S.joseph Rock دارای برگ های رنگی درخشان در پاییز و میوه های زرد که پرندگان آن را دوست ندارند.
دیو آلبالوها- دارای برگ های مفرد بیضی شکل هستند که در سطح بالایی سبز و در زیر خاکستری می باشند. روی تپه های گچی یا آهکی می رویند. و ما بین گونه های دیگر خیلی سفیدتر به نظر می رسند. دیمو آلبالوی معمولی S.aria Lutescens (به ارتفاع 10 متر با برگ های دندانه دار زیر برگ سفید- میوه های قرمز ) دیو آلبالوی سوئدی s.intermedia (به ارتفاع 9 متر میوه های نارنجی و قرمز). برای یک محیط باغچه ای کوچک s.hastii با ارتفاع 3.5 متر مناسب است . بارانک یا s.torminalis درختی دارای برگ های نوک تیز و لوب دار است. پستنک s.domestica دارای میوه گلابی شکل خرمایی رنگ است.

معرفی درخت سماق

جا و خاک مناسب

سخت گیر نیست و در هر نوع خاک به عمل می آید.هم در سایه و هم در آفتاب نمو می کند.

هرس

نیاز نیست-فقط شاخه های مرده یا شکسته را در زمستان خارج نمائید.

تکثیر

با کاشت بذر در اسفند و فروردین ازدیاد می شوند.
بذر ها را به محض اینکه میوه ها رسیدند انتخاب و قسمت های گوشتی میوه باید خارج و حذف شوند. بذر ها نیاز به استراتیفه شدن برای حداقل 2 ماه در حدود 5 درجه سانتیگراد برای جوانه زنی خوب دارند.
قلمه ها ریشه نمی دهند و خوابانیدن مشکل است. از طریق پیوند جوانه در شهریور یا پیوند رو میزی می توان تکثیر نمود. کولتیوار های انتخابی به خوبی بر روی پایه از گونه خود می گیرند. اگرچه نهالچه های s.cuspidata و s.aucuparia و s.aria (زبان گنجشک کوهی اروپائی) به عنوان پایه جهت پیوند سایر گونه ها انتخاب می شوند.
s.aucuparia از طریق ریز ازدیادی کثیر شده است.

معرفی درخت سماق

منبع:معرفی درخت سماق

معرفی درخت سماق


پشتیبانی
  • چنانچه سوال یا اشکالی در مورد این مطلب دارید، همکاران ما 24 ساعته پاسخگوی شما هستند. تماس از خط ثابت با شماره: 9099070345
مشخصات و اطلاعات فایل
باکس دانلود