برخی از مفسران می‌نویسند:خوک حتی نزد اروپائیان که بیشتر گوشت آن را می‌خورند سمبل بی غیرتی است. و حیوانی کثیف است خوک در امور جنسی فوق العاده بی تفاوت و لا ابالی است و علاوه بر تاثیر غذا در روحیات که از نظر علم ثابت است،
قوانینی که خداوند در دین اسلام به آنها امر فرموده است هر کدام دارای علت‌های متفاوتی است که شاید بسیاری از انسان‌ها از آنها بی‌خبر باشند و به همین دلیل کورکورانه به مخالفت با آنها بپردازند، به عنوان مثال یکی از مسایلی که خداوند در قرآن بر آن تأکید کرده حرام بودن گوشت خوک برای مسلمانان می‌باشد که متأسفانه به دلیل بی‌اطلاعی و ناآگاهی غیر مسلمانان از دلایل این حکم استفاده از گوشت خوک در میان آنها امری بدیهی است اما با دلایل علمی می‌توان ثابت کرد که خوردن گوشت خوک می‌تواند چه تأثیرات منفی بر روی بدن انسان داشته باشد.
گوشت خوک باعث بروز انواع بیماری‌ها در انسان می‌شود که یکی از علت‌های آن وجود نوعی کرم به تنیا سولیوم در گوشت خوک است که خطرناک‌ترین کرم برای بدن انسان می‌باشد. این کرم در روده انسان مخفی می‌شود و تخم‌های آن که وارد جریان خون می‌شوند می‌توانند همه ارگان‌های بدن را تحت تأثیر قرار دهند. تخم‌های این کرم در صورت ورود به مغز موجب از دست رفتن حافظه، در صورت ورود به قلب موجب حمله قلبی، در صورت ورود به چشم موجب کوری و در صورت ورود به کبد موجب اختلال در کار این عضو از بدن می‌شود.

چرا گوشت خوک حرام است؟

یک فرضیه غلطی که در میان عامه مردم وجود دارد این است که در صورتی که گوشت خوک خوب پخته شود این نوع کرم‌ها از بین می‌روند اما نتایج یک تحقیق علمی در آمریکا نشان می‌دهد که از هر ۲۴ نفری که از بیماری‌های حاصل از خوردن گوشت خوک رنج می‌برند ۲۲ نفر بخوبی این گوشت را پخته بودند و این نشان می‌دهد که کرم‌های موجود در گوشت خوک در درجه حرارت معمول پخت کشته نمی‌شوند.

علاوه بر این ساختار بدنی خوک دارای ماهیچه بسیار کم می‌باشد و بیشتر بدن آن را چربی تشکیل می‌دهد. وقتی گوشت خوک خورده می‌شود این چربی در رگ‌های بدن انسان ته‌نشین می‌شود و می‌تواند باعث فشار خون بالا و حمله قلبی شود، به همین دلیل تعجب‌آور نیست که بیش از ۵۰ درصد آمریکایی‌ها از فشار خون بالا رنج می‌برند.

همچنین خوک یکی از کثیف‌ترین و آلوده‌ترین حیوانات روی زمین است. خوک بر روی فضولات خود و یا حیوانات دیگر زندگی کرده و از آنها تناول می‌کند.فضولات انسان‌ها در برخی از روستاهایی که مردم داری سرویس‌های بهداشتی نیستند توسط خوک‌ها از سطح زمین پاک می‌شود.حتی اگر خوک‌ها در محیط‌های بسیار تمیز و پاکیزه آن‌طور که در استرالیا مرسوم است نگاه داشته شوند از فضولات بدن خود و یا خوک‌های دیگر استفاده می‌کنند پس هر چقدر هم که شما از نگه داشتن آنها در محیط‌های تمیز بکوشید باز هم آنها بخاطر ماهیت کثیف بودن خود نمی‌توانند خودشان را از آلودگی حفظ کنند.

در شریعت اسلام در مورد خوک چند حکم صادر شده است

۱. خوردن گوشت آن حرام و ممنوع و گناه است.

۲. خوردن شیر خوک حرام است.

۳. خوکی که در خشکی زندگی می کند حیوان نجسی است که پاک نمی شود.

۴. اگر خوک از ظرف، چیز روانی بخورد یا آن را بلیسد ظرف را با آب هفت بار بشویند.

۵. خرید و فروش خوک جایز نیست. (چون عین نجس است).

حکمت ها و اسرار علمی

در مورد فلسفه حرمت گوشت و نجاست خوک از دو جهت می توان سخن راند

تاثیرات سوء روانی، معنوی و اخلاقی

برخی از مفسران می‌نویسند:«خوک حتی نزد اروپائیان که بیشتر گوشت آن را می‌خورند سمبل بی غیرتی است. و حیوانی کثیف است خوک در امور جنسی فوق العاده بی‌تفاوت و لا ابالی است و علاوه بر تاثیر غذا در روحیات که از نظر علم ثابت است، تاثیر این غذا در خصوص لاابالی‌گری در مسائل جنسی مشهود است»

یکی از نویسندگان می‌نویسد

«خوک غیرت ناموسی ندارد (نقطه مقابل خروس است) و دیوثی می‌کند و جفت خود را در معرض استفاده خوک‌های نر دیگر قرار داده، از این عمل علاوه بر آنکه باک ندارد لذت هم می‌برد و این صفات و اخلاق او در گوشتش تاثیراتی دارد. از این جهت اشخاصی که تغذی به آن می‌کنند همان صفات و اخلاق رذیله را پیدا می‌کنند. و این در حالی است که غیرت از صفات کمال الهی است و در اسلام بر صفت غیرت تأکید شده است و غیرت نسبت به دین و ناموس از صفات انبیاء و ائمه طاهرین و مؤمنین است»

چرا گوشت خوک حرام است؟

ضررهای بهداشتی

بیماری‌هایی که توسط خوک به انسان منتقل می‌شود به دو دسته تقسیم می شود

الف- بیماری‌هایی که از جمله عوامل ابتلای به آنها گوشت خوک است

اسهال خونی

در امعای خوک انگل‌هایی به نام بالانتی دیوم Coli Balantidum زندگی می‌کنند که از أهم منابع انتشار این بیماری در سرتاسر جهان است.

یرقان عفونی (بیماری وا یل)

این بیماری از طریق آب‌های آلوده به ادرار خوک، سگ یا موش به انسان منتقل می‌شود. منبع ابتلاء به یرقان عفونی ازنوع Romana فقط خوک است.

انتامیب هیستولتیک Entameba Hiszdgtica

که انسان را به اسهال آمیبی مبتلا می‌نماید و خوک نقش ناقل این میکروب را به انسان ایفا می کند.

بیماری شبه باد سرخ Ergpeloid

حیوانات زیادی و از جمله خوک به آن مبتلاء می گردند و از طریق این حیوانات به گروه خاصی از انسان‌ها از قبیل قصاب‌ها، دباغ‌ها و ماهی فروشان منتقل می‌گردد. که در انسان به صورت لکه‌های سرخ و دردناک توأم با سوزش شدید روی دست‌ها ظاهر می‌شود.

میزان چربی و اسید اوریک موجود در گوشت خوک خیلی زیاد است و به همین دلیل در ابتلاء به بیماری‌های بسیاری نقش دارد که از جمله آنها می‌توان از بیماری تصلب شرایین- دردهای مفصلی و مسمویت‌ها، نام برد.

خوک از خوردن چیزهای پلید و کثافات حتی مدفوع خود، باک ندارد. و لذا معده خود را لانه انواع و اقسام میکروب‌های امراض قرار داده و از آنجا به گوشت و خون و شیر آن سرایت می‌کند و شاید حکمت اینکه در شریعت اسلام دستور داده شده است که ظرف آبی را که خوک از آن چیز روانی خورده یا لیسیده است هفت بار بشوئیم همین مطلب است. یعنی تماس مداوم و بی پروای خوک از طریق دهان یا کثافات موجب آلودگی زیاد آن است. و لذا دو مرتبه آب ریختن در رفع آن کفایت نمی‌کند.

ب- بیماری‌هایی که تنها علت آنها خوردن گوشت خوک است

۱. کرم کدوی خوک Taena Solium

طول این کرم ۲-۳ سانتی متر بوده و دارای آلت مکیدن و قلاب است. لارو این کرم سیستی سرک Sgsticrecus Cellulosac نام دارد و در عضلات و مغز خوک یافت می‌شود. انسان با خوردن گوشت و یا مغز خام خوک به آن مبتلا می‌شود. و دچار نارسائی‌هایی در دستگاه گوارش می گردد. (مثل کم اشتهایی- احساس درد- اسهال و یا یبوست) این بیماری که بصورت گسترده‌ای در جهان منتشر شده در کشورهای اسلامی که گوشت خوک مصرف نمی‌کنند، به ندرت دیده می‌شود.

یکی از بیماری‌هایی که توسط کرم کدو به وسیله گوشت خوک به انسان منتقل می شود مرض لادرری Ladrerie است. این بیماری در شهرهای مسیحی نشین فراوان یافت می‌شود. اما در بین مسلمانان و یهودیان که از خوردن گوشت خوک احتراز می کنند به کلی پیدا نمی‌شود.

۲. تری شینوز Trichinella Spiralis

عبارت است از یک کرم ریز به طول ۳-۵ میلی متر و از طریق خوردن گوشت خوک خام یا نیم پز وارد بدن انسان می‌شود. آثار این کرم در بدن انسان عبارت است از: خراشیدن و التهاب جداره امعاء- پیدایش جوش‌ها و دمل‌های پراکنده در تمام بدن- تخم گذاری در عضلات انسان همراه با درد شدید عضلات و سختی تنفس و ناتوانی در سخن گفتن و جویدن غذا- گاهی در اثر فلج شدن عضلات تنفسی و یا قلب منجر به مرگ می‌شود که تاکنون درمانی برای این حالت بدست نیامده است و کم خونی و سرگیجه و تب های مخصوص از جمله آثار آن است.

منبع:چرا گوشت خوک حرام است؟

چرا گوشت خوک حرام است؟


پشتیبانی
  • چنانچه سوال یا اشکالی در مورد این مطلب دارید، همکاران ما 24 ساعته پاسخگوی شما هستند. تماس از خط ثابت با شماره: 9099070345
مشخصات و اطلاعات فایل
باکس دانلود