سگ هاسکی

بدون دیدگاه

 درباره ی سگ هاسکی

سگ هاسکی

در سال ۱۹۰۹ میلادی سگ‌های هاسکی پا به آلاسکا گذاشتن و تا قبل از اون در سیبری زندگی می‌کردن. جالبه بدونید که هاسکی یک اسم کلی هست که به همه نژادهایی که به عنوان سگ سورتمه استفاده می‌شن گفته می‌شه.

به‌طور کلی میشه هاسکی‌ها رو به دو دسته تقسیم کرد:

هاسکی سیبرین
هاسکی آلاسکایی
با اینکه این روزخا سگ هاسکی به‌عنوان سگ دست آموز و خانگی در منازل دیده میشه اما محل اصلی زندگی سگ‌های هاسکی مناطق شمالی کره زمین هست.

اسکیموها از سگ هاسکی به‌عنوان وسیله حمل و نقل استفاده میکردن. زمانی که تب یافتن طلا در جهان داغ بود جستجوگران طلا هاسکی‌ها رو به آلاسکا بردن. از سال ۱۹۳۰ میلادی هاسکی‌ها وارد ارتش آمریکا شدن و از اونا در کارهای مهم استفاده شد!

ویژگی‌های ظاهری سگ‌های هاسکی

هاسکی سگ قدرتمندیه و همه طیف رنگ‌ها رو داره. اما بیشتر رنگ‌های سیاه و سفید، نارنجی و سفید، طوسی و سفید و قرمز و سفید بینشون رایجه. همونطور که قبلا گفتیم، دو نوع سگ هاسکی آلاسکایی و سیبرین وجود داره که تفاوتشون در اندازه‌، خصوصیات رفتاری و تا حدودی خطوط صورتشون هست.

آلاسکایی‌ها خطوط کمتری تو صورتشون دارن. چشم‌هاشون تیره‌ست و بیشترش هم به‌عنوان سگ گله و سگ سورتمه‌کش استفاده می‌شن. بیشتر هاسکی‌های آلاسکایی خاکستری و سفید هستن. نژاد هاسکی‌های سیبری اما چشم‌های آبی دارن. گاهی حتی چشم‌هاشون به دو رنگ در میاد. بین پنجه‌هاشون مو دارن که راه رفتنشون رو در برف آسون می‌کنه. این نژاد می‌تونه به راحتی دمای منفی ۶۰ درجه رو تحمل کنه و در آن زندگی کنه.

وزن سگ‌های هاسکی در نرها ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم و در ماده ها ۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم هست. همچنین هاسکی‌های نر ۵۳تا ۶۰ سانتیمتر و هاسکی‌های ماده ۵۱ تا ۵۶ سانتیمتر ارتفاع دارن. این سگ‌ها حدود ۱۲ تا ۱۵ سال هم عمر می‌کنن.

ویژگی‌های رفتاری سگ‌های هاسکی

سگ‌های هاسکی بسیار آرام اما در عین حال بازیگوش و بسیار اجتماعی هستن. این سگ‌ها به اعضای خانواده‌ای که در اون بزرگ شدن خیلی وابسته میشن. این سگ به خصوص در تولگی خیلی پر انرژیه اما در عین حال مطیع و سربه راه نیز هست. خیلی کم پارس می‌کنه، بنابراین دیده‌بان خیلی خوبی نیست!

از نظر رفتارشناسی و نگهداری باید به این نکته مهم توجه داشت که سگ‌های هاسکی خیلی باهوش هستن، استعداد خوبی در یادگیری دارن اما چون کمی لجبازی در خصوصیتشون دارن باید با آرامش و صبوری به اون‌ها آموزش داد.

سگ هاسکی

شرایط نگهداری سگ‌های هاسکی

سگ‌های هاسکی خیلی اجتماعی هستن و از تنهایی بدشون میاد. نباید ساعات زیادی تو خونه تنهاشون بذارین یا باید براشون جفت تهیه کنید. این سگ‌ها هر روز ۲ ساعت پیاده‌روی لازم دارن تا شاداب بمونن و انرژیشون رو تخلیه کنن. اگر انرژی سگ‌های هاسکی تخلیه نشه همه‌ی خونه رو به هم می‌ریزن!

جالبه بدونید سگ‌های هاسکی در تولگی عادت دارن اشیاء رو بجوند! پس مراقب اسباب خونه باشید
مشکلاتی که سلامتی هاسکی را به خطر می‌اندازد
سگ‌های هاسکی زیاد دچار بیماری نمی‌شن. اما شاید اگر از سلامت و درمان اون‌ها مراقبت نکنین؛ دچار مشکلاتی مثل مشکلات مفصل ران، بیماری‌های چشمی و بیماری‌های پوستی بشن.

دقت داشته باشید با اینکه سگ‌های هاسکی بسیار فعال و پر جنب و جوش هستن و فعالیت بدنی برای سلامتیشون لازمه، اما نباید اونا رو در هوای گرم مجبور به فعالیت کرد چون برای سلامتیشون خطرناکه. بهترین مکان برای سگ هاسکی یک حیاط بزرگه که بتونن در اون بازی کنن.

ریزش موی سگ‌های هاسکی در فصل بهار و پاییز دو برابر میشه. پیشنهاد می‌کنیم به صورت روزانه با شانه‌ی آهنی موهای سگ هاسکی خودتون رو بُرس کنید.

منبع:سگ هاسکی

سگ هاسکی


پشتیبانی
  • چنانچه سوال یا اشکالی در مورد این مطلب دارید، همکاران ما 24 ساعته پاسخگوی شما هستند. تماس از خط ثابت با شماره: 9099070345
مشخصات و اطلاعات فایل
باکس دانلود