فواید موز برای نوزادان چیست؟

از چه زمانی می‌توان به کودک موز داد؟

برخی افراد از ۴ ماهگی به کودک خود موز می‌دهند، ولی به طور کلی شروع غذای کمکی از ۴ ماهگی زود به نظر می‌رسد و توصیه نمی‌شود. از بعد از ۴ ماهگی تا ۶ ماهگی که خوردن غذا‌های جامد را برای نوزاد، شروع می‌کنید، می‌توانید به کودک خود موز نیز بدهید. سن ایده آل برای شروع خوردن موز توسط نوزاد ۶ ماهگی است.
ممکن است موز نیز در نوزاد حساسیت ایجاد کند، بنابراین قبل از شروع مصرف هر غذای جامدی با پزشک نوزاد خود مشورت کنید.

فواید موز برای نوزادان چیست؟

ورود آسان به معده

موز بافتی نرم و لطیف دارد که به‌راحتی از گلو عبور می‌کند و به معده می‌رسد. طعم شیرین موز برای نوزادان بسیار دل‌چسب است که آن‌ها را مشتاق به خوردن آن می‌کند. موز انرژی زیادی برای کودک فراهم می‌کند.

موز یک غذای راحت

علاوه بر خواص و مواد مغذی که موز برای نوزاد دارد. یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از موز، مصرف راحت آن است که به‌راحتی پوست آن کنده می‌شود و حتی در مسافرت نیز می‌توانید، به‌ آسانی آن را برای نوزاد خود آماده کنید.

درمان یبوست

یبوست در نوزادان و کودکان، مسئله‌ای شایع است. برای درمان یبوست کودک خود می‌توانید یک چند قاشق چای‌خوری موز له شده به کودک خود بدهید. موز فیبر زیادی دارد که آب زیادی را به مدفوع اضافه می‌کند و مدفوع به‌راحتی خارج می‌شود.

موز اسهال را کنترل می‌کند

اسهال نوزادان می‌تواند به علت وجود برخی از ویروس‌ها ایجاد شود. قدم اول با پزشک متخصص مشورت کنید و سپس اطمینان حاصل کنید که در غذای نوزاد، موز، برنج، غلات و سیب وجود دارد.

تأمین مواد مغذی ضروری

موز سرشار از پتاسیم، کلسیم، منیزیم، فسفر، گوگرد، آهن و مس است. این مواد مغذی در ماه‌های اولیه رشد نوزاد، ضروری هستند. پتاسیم برای عملکرد عضلات و فعالیت قلب و آهن و مس برای میزان خون و هموگلوبین خون مورد نیاز است. کلسیم نیز برای رشد استخوان‌ها ضروری است. یک موز متوسط تقریباً ۱۰۵ کالری، انرژی دارد. یک موز همچنین دارای چربی، کربوهیدرات، قند، فیبر، پروتئین و بیوتین است.

موز میوه‌ای با آلرژی کمتر

در مواردی مانند عدم هضم اسیدهای آمینه در میوه‌ها، موجب آلرژی در برخی از افراد می‌شود. موز اسیدهای آمینه قابل هضمی دارد که منجر به حساسیت غذایی نمی‌شود. هضم آسان از ویژگی‌های این میوه پر فایده است.

موز یک درمان مناسب برای اختلالات ادراری

در مورد نوزادان و کودکانی که مبتلا به عفونت‌های ادراری هستند، پس از مشاوره با پزشک متخصص، استفاده از موز می‌تواند یک روش کمک کننده مناسب در درمان باشد. علائم عفونت ادراری شامل تب، ادرار مکرر، سوزش و ادرارهای ناخوشایند است. اعتقاد بر این است که موز می‌تواند دستگاه ادراری را از مواد سمی تصفیه و پاک کند.

فواید موز برای نوزادان چیست؟

پوست موز کاهنده التهابات پوستی

پوست موز برای رفع التهاب‌های پوستی ناشی از گزش حشرات مفید است. در زمان گزش پوست توسط حشرات، استفاده از پوست موز تازه و قرار دادن آن بر روی محل نیش حشره، می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

در چه مواردی در مصرف موز برای نوزاد باید احتیاط کرد؟

موز نارس به کودک خود ندهید، زیرا هضم موز خام و نارس سخت است. موز باید زرد رنگ و بدون لکه‌های سیاره رنگ باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که موز نرم و قابل جویدن باشد.

آیا موز سرماخوردگی و سرفه کودک را تشدید می‌کند؟

موز می‌تواند سرماخوردگی نوزاد و سرفه را تشدید کند، بنابراین بهتر است زمانی که کودک سرماخورده است و یا سرفه می‌کند، به او موز ندهید. بهتر است در فصل زمستان و زمانی که دمای هوا به‌طور ناگهانی تغییر می‌کند، در دادن موز به کودک خود احتیاط کنید.

بهترین زمان برای تغذیه نوزاد با موز چه موقعی است؟

بهترین زمان برای تغذیه نوزاد با موز، در طول تابستان است. در فصل‌های دیگر در روزهای گرم و آفتابی می‌توانید به کودک خود موز بدهید.

منبع:فواید موز برای نوزادان چیست؟

فواید موز برای نوزادان چیست؟


پشتیبانی
  • چنانچه سوال یا اشکالی در مورد این مطلب دارید، همکاران ما 24 ساعته پاسخگوی شما هستند. تماس از خط ثابت با شماره: 9099070345
مشخصات و اطلاعات فایل
باکس دانلود