فواید و مضرات مصرف شیر گاو برای نوزادان

فواید و مضرات مصرف شیر گاو برای نوزادان

کی و چگونه شیر گاو را جایگزین شیر مادر کنیم؟

لحظه نما:با نوزادی که شیر مادرش را نمی خورد و میلی به انواع شیر خشک ندارد چه کار باید کرد؟ چطور باید او را سیر کنیم؟ خیلی ها برای پیدا کردن شیر مناسب برای نوزادشان به مشکل برمی خورند. پیشنهاد خیلی ها در چنین مواقعی استفاده از شیر حیواناتی مانند گاو است. شما می توانید به نوزادتان شیر گاو بدهید اما نباید فراموش کنید که جایگزین کردن شیر گاو به جای شیر مادر شرایط و استانداردهایی دارد که نباید از ذهن تان دور بماند. دکتر میثم شیرزاد، متخصص طب سنتی درباره شیر مادر و شیر گاو و انتخاب مفید و سالم شیر توضیح می دهد.

چرا شیر مادر؟

مهم ترین ویژگی شیر مادر آنتی بادی های موجود در بدن است که می تواند ایمنی مطلوبی در برابر بسیاری از بیماری های عفونی در بدن نوزاد ایجاد کند شیر مادر باعث تقویت عملکرد ریه شده از بیماری های تنفسی و تنگی نفس در نوزاد جلوگیری می کند و از ابتلا به پنومونی (ذات الریه) می کاهد.

نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند، مسمومیت غذایی ندارد، برونشیت نمی گیرد، بدنش به عفونت های میکروبی دچار نمی شود و امکان ابتلای او به آنفلوآنزا، عفونت گوش، آلرژیف جوش و اسهال و سرخجه تقریبا به صفر می رسد. یکی دیگر از مزایای شیر مادر مکیدن سینه است. مکیدن سینه مادر به رشد کف نوزاد کمک می کند و شیرخوارانی که از شیشه برای تغذیه استفاده می کنند، عمل مکیدن را به این کیفیت انجام نمی دهند. با توجه به این خواص منحصر به فرد، تا جایی که امکان دارد باید مادران را به تغذیه شیرخوارشان با شیر خود ترغیب کرد در واقع موارد بسیار محدودی وجود دارد که مادر از این عمل منع می شود. این موارد شامل سرطان پستان، آبسه چرکی پستان و بیماری هایی مانند ایدز یا هپاتیت است.

بهترین زمان برای جایگزینی شیر گاو

شیرهای فله دارای چربی و غلظت بالایی هستند و هضم آن ها نسبت به شیرهای پاستوریزه دشوارتر است بنابراین در نوزادان و شیرخواران 2 تا 3 ماهه بهتر است با نظر متخصص اطفال از شیر خشک مناسب با شرایط شیرخوار استفاده کرد. اما اگر هیچ راه دیگری وجود نداشت می توان با مشورت متخصص از 3 ماهگی به بعد به تدریج از شیر گاو استفاده کرد. انواع شیر گاو ارزش تغذیه ای بالایی دارند اما باید قبل از استفاده به خوبی جوشانده شوند. بهترین شیوه جوشاندن اضافه کردن یک چهارم آب و جوشاندن حداقل 15 تا 20 دقیقه با حرارت ملایم است. وقتی آب اضافه شده تبخیر شد شیر آماده استفاده است. جوشاندن کافی برای از بین بردن باکتری های بیماری زای احتمالی موجود در شیر ضروری است. نکته دیگر حساسیت به پروتئین شیر گاو است که ممکن است در برخی شیرخواران بروز کند.

مدت زمان شیردهی از دید طب سنتی

نگاه طب سنتی منطبق بر شیوه ای است که در قرآن کریم بدان اشاره شده است. قرآن در سوره احقاف در آیه 15 بیان می دارد که «وحمله و فصاله ثلاثون شهرا» یعنی مجموعه دوره بارداری و از شیر گرفتن او 30 ماه است، به این ترتیب حدود 21 ماه را به زمان شیردهی اختصاص می دهد. این مطلب در منابع طب سنتی مورد تأکید قرار گرفته است.

در بررسی های پزشکی نوین هم در حدود 2 سال زمان مناسب برای شیردادن به نوزاد ذکر شده است.

شاید آلرژی در کمین نوزاد شماست

لحظه نما:اگر مادر بیمار باشد یا دچار سوءتغذیه شود، باز هم مناسب ترین شیر، شیر مادر است اما اگر در موارد خاصی مادر به توصیه پزشک یا نداشتن شیر کافی نتواند شیر خود را به نوزادش بدهد، نزدیک ترین شیری که می تواند جایگزین شیر مادر شود شیر گاو است. باید توجه داشت که دستگاه گوارش نوزادان با هم تفاوت دارد و ممکن است بعضی از آن ها به پروتئین موجود در شیر گاو حساسیت نشان دهند. اگر سیستم ایمنی بدن نوزاد به پروتئین شیر گاو حساسیت نشان دهد، کودک دچار علائمی مانند درد شکم، بی قراری، نفخ زیاد، اسهال و حتی گاهی وجود خون در مدفوع می شود. در این موارد باید شیر گاو و فرآورده های لبنی قطع و از شیر خشک مصرف شود. در چنین مواردی توصیه می شود مصرف شیر گاو را متوقف و با پزشک متخصص برای یک جایگزین متناسب مشورت کنید. بهترین جایگزین برای شیر گاو در نوزاد محروم از شیر مادر که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارد، شیر خشک است و بهتر است از شیر دیگری استفاده نشود.

فواید و مضرات مصرف شیر گاو برای نوزادان

تاثیر تغذیه دام بر کیفیت شیر

اگر دام از پوشش گیاهی متنوع تغذیه کند، مصرف شیری که از این دام تهیه می شود مانعی ندارد اما این نوع دام ها باید تحت نظر دامپزشک و معاینات دوره ای قرار گیرند و از نظر بیماری های عفونی کنترل شوند. اثرات مصرف احتمالی گیاهان خاص قابل توجه نیست. با این حال در صورت بروز علائم حساسیت به شیر باید از ادامه مصرف آن خودداری شود.

بدون مشورت پزشک اقدامی نکنید.

ممکن است این سوال برای تان پیش بیاید که چرا شیر گاو برای نوزاد تازه متولد شده مناسب نیست و اگر نوزاد فقط با شیر گاو تغذیه شود، دچار مشکل می شود؟ دادن شیر گاو به نوزاد تازه متولد شده او را دچار مشکل می کند چون دستگاه گوارشش کاملا شکل نگرفته و نمی تواند بسیاری از موادغذایی را به راحتی هضم کند و به برخی از آن ها هم حساسیت نشان می دهد. شیر گاو دارای غلظت بالایی از پروتئین و مواد معدنی است که کلیه نوزاد به راحتی نمی تواند آن ها را از بدن دفع کند. شیر مادر سرشار از ویتامین ها، آهن و مواد مغذی دیگر است که شیر گاو به مقدار کافی این مواد را ندارد. اگر به نوزاد فقط شیر گاو داده شود ممکن است دچار فقر آهن شود یا به دیواره معده و روده اش آسیب بزند، در چنین مواردی مقداری خود در مدفوع نوزاد دیده می شود. معمولا توصیه می شود در 12 ماه نخست زندگی نوزاد از دادن شیر گاو تا جایی که امکان دارد پرهیز شود.

منبع:

فواید و مضرات مصرف شیر گاو برای نوزادان

فواید و مضرات مصرف شیر گاو برای نوزادان


پشتیبانی
  • چنانچه سوال یا اشکالی در مورد این مطلب دارید، همکاران ما 24 ساعته پاسخگوی شما هستند. تماس از خط ثابت با شماره: 9099070345
مشخصات و اطلاعات فایل
باکس دانلود