بیماری تاکایاسو چیست؟

آرتریت تاکایاسو آرتریت تاکایاسو یک بیمارى انسدادى سرخرگى است که عمدتاً عروق قوس آئورت را اغلب در زنان جوان درگیر مى‌کند.

آرتریت تاکایاسو چیست؟

آرتریت تاکایاسو آرتریت تاکایاسو یک بیمارى انسدادى سرخرگى است که عمدتاً عروق قوس آئورت را اغلب در زنان جوان درگیر مى‌کند.

آرتریت تاکایاسو آرتریت تاکایاسو یک بیمارى انسدادى سرخرگى است که عمدتاً عروق قوس آئورت را اغلب در زنان جوان درگیر مى‌کند.

نشان داده شده که سیکلوفسفامید و کورتیکوستروئید با دوز بالا باعث توقف و در بعضى موارد معکوس‌کردن پیشرفت بیمارى مى‌شوند. این بیماری به اصطلاح بیماری بدون نبض نیز نامیده می شود و در زنان ده برابر شایع تر از مردان است و فقط در افراد زیر ۴۰ سال یعنی در سنین باروری بروز می کند. این بیماری در کشورهای آسیایی شایع تر از کشورهای غربی است.

این بیماری خود را با آنژیوگرافی غیرطبیعی بخش فوقانی آئورت و شاخه های اصلی آن نشان می دهد که سبب اختلال در عروق اندام فوقانی می شود.

برای تشخیص این اختلال قبل از بروز اختلال شدید می توان از روش های غیر تهاجمی مانند توموگرافی کامپیوتری، آنژیوگرافی یا ام آر آی استفاده کرد.

آرتریت تاکایاسو سومین واسکولیت شایع در کودکی (بعد از پورپورای هنوخ شوئن لاین و کاوازاکی) است و دختران ۹-۸ برابر بیشتر از پسرها مبتلا می¬شوند.
علایم
علایم اولیه بیماری شامل تب، بیحالی و ضعف، کاهش وزن، درد عضلانی و مفصلی و عرق شبانه است. آنمی و افزایش شاخص‌های آزمایشگاهی التهاب مانند (ESR) نیز دیده می شود. هرچه التهاب رگ افزایش پیدا کند علائم کاهش خون رسانی عضو مشخص تر میشود. کاهش نبضهای محیطی، اختلاف فشار خون در اندامهای مختلف، وجود سوفل در محل تنگی عروق و درد شدید و ناگهانی انتهاها( لنگیدن) علایم متداول در فاز مزمن هستند. تنگ شدن شریانهای کلیه موجب افزایش فشار خون، درگیری ریه موجب درد قفسه صدری و اختلال خونرسانی به مغز موجب علایم مختلف عصبی و چشمی می شود. آنوریسم و پدیده رینود نیز ممکن است روی دهند. تظاهرات بیماری بسته به محل درگیری عروق متفاوت است. درگیری عروق ساب کلوین (درد اندام فوقانی به دنبال حرکت)، عروق براکیوسفالیک (سرگیجه ایسکمی مغزی گذرا، سکته ی مغزی) و عروق کلیوی (هایپرتنشن) را می تواند نشان دهد.

علت بیماری تاکایاسو

علت اصلی بیماری ناشناخته است هرچند که سیستم ایمنی (سیستمی در بدن که مسئولیت حفاظت و سلامت بدن را برعهده دارد ) نقش مهمی در این واقعه ایفا می کند . همان طور که سیستم ایمنی زمینه حفاظت و حمایت بدن را فراهم می اورد، در مواردی بیش فعال شده و به ب خش هایی از بدن حمله می کند در مورد این بیماری هم همین اتفاق می افتد.
در مورد این بیماری هم همین اتفاق می افتد.

عوارض
عوارض بیماری بسته به محل درگیری عروق متفاوت است.

درمان بیماری تاکایاسو

درمان با کور تیکواستروئید خوراکی ( مانند پردنیزون ) با دوز بالا و داروهای تضعیف کننده ایمنی مانند سیکلوفسفاماید است .
پیشگیری
راهی برای پیشگیری وجود ندارد.

منبع:بیماری تاکایاسو چیست؟

بیماری تاکایاسو چیست؟


پشتیبانی
  • چنانچه سوال یا اشکالی در مورد این مطلب دارید، همکاران ما 24 ساعته پاسخگوی شما هستند. تماس از خط ثابت با شماره: 9099070345
مشخصات و اطلاعات فایل
باکس دانلود