چگونه بدون موس از سیستم ویندوز استفاده کنیم ؟

 

ترفند ها به شما آموزش می دهد که چگونه از کامپیوتر بدون موس استفاده کنید. شما می توانید برای این کار از ویژگی  “Mouse Keys”در سیستم عامل های ویندوز و مکینتاش استفاده کنید یا اینکه از دکمه های مربوط به جهت های و کلید های ترکیبی کیبورد استفاده کنید.

 

موس

مراحل :

 1. سعی کنید از دکمه های اصلی کیبورد استفاده کنید. شما می توانید از دکمه های مربوط به جهت های کیبورد استفاده کنید و به موارد مختلف منتقل شوید, هم چنین می توانید با فشار دادن دکمه ی ↵ Enter گزینه ی مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر در صفحه ای قرار دارید که موارد زیادی در آن قرار دارد, از روی کیبورد دکمه ی اولین حرفی را که گزینه ی مورد نظر شما با آن شروع می شود, فشار دهید. شما می توانید از کلید های میانبر دیگری نیز استفاده کنید, از جمله :

Alt+Tab ↹ حرکت بین پنجره هایی که باز هستند.

Alt+F4 —  بستن برنامه ها و پنجره هایی که باز هستند.

⊞ Win+D ­ _ مینیموم کردن همه ی پنجره های باز در صفحه ی دسکتاپ.

Ctrl+Esc — باز کردن منوی Start.

⊞ Win+E _ باز کردن File Explorer

⊞ Win+X _ باز کردن منوی Advanced settings

⊞ Win+I _  باز کردن Settings.

⊞ Win+A _ باز کردن Action Center.

 1. اطمینان حاصل کنید که پد شماره های سمت راست کیبورد شما سالم می باشد. در غیر این صورت نمی توانید از این روش استفاده کنید.
 2. منوی Start را باز کنید. برای این کار دکمه ی ⊞ Win را فشار دهید. پنجره ی Start برای شما باز خواهد شد. برای این کار می توانید دکمه های ترکیبی Ctrl+Esc را نیز فشار دهید.
 3. عبارت ease of access را تایپ کنید. با این کار به قسمت Ease of Access Center کامپیوتر منتقل خواهید شد.
 4. Ease of Access Center را انتخاب کنید. در صورت لزوم برای انتخاب این گزینه از بالای منوی Start از فلش ها استفاده کنید, سپس دکمه ی ↵ Enter را فشار دهید. Ease of Access Center باز خواهد شد.
 5. گزینه ی Make the keyboard easier to use را انتخاب کنید. این لینک وسط پنجره قرار دارد. از فلش های استفاده کنید و این گزینه را انتخاب کنید, سپس دکمه ی ↵ Enter را فشار دهید.
 6. گزینه ی Set up Mouse Keys را انتخاب کنید. این لینک آبی رنگ در بالای صفحه قرار دارد. به کمک فلش ها این گزینه را انتخاب کنید سپس دکمه ی ↵ Enter را فشار دهید.
 7. دکمه های موس را فعال کنید. دکمه ی ↓ را فشار دهید تا خط “Turn on Mouse Keys” انتخاب شود, سپس دکمه ی + را فشار دهید.
 8. به قسمت “Pointer speed” بروید. دکمه ی ↓ را فشار دهید تا از بخش “Pointer speed” به گزینه ی “Top speed” برسید.
 9. سرعت نشانگر را تعیین کنید. هنگامی که یک مقدار را انتخاب کردید, می توانید دکمه ی Tab ↹ را فشار دهید و به مرحله ی بعدی بروید :

Top speed – این گزینه سرعت حرکت نشانگر موس را مشخص می کند. دکمه ی → را فشار دهید تا سرعت نشانگر را به حداکثر برسانید یا برای کم کردن سرعت دکمه ی ← را فشار دهید.

 1. گزینه ی OK را انتخاب کنید. این گزینه در انتهای پنجره قرار دارد. با این کار Mouse Keys فعال می شود و از پنجره خارج می شوید.
 2. برای حرکت دادن نشانگر موس از پد شماره های سمت راست کیبورد استفاده کنید. شما می توانید از دکمه های 4, 8, 6 و 2 برای حرکت دادن نشانگر موس به سمت چپ, بالا, راست و پایین استفاده کنید. هم چنین می توانید از دکمه های 1, 7, 9 و 3 برای حرکت 45 درجه ای نشانگر موس استفاده کنید.

اگر نشانگر موس حرکت نکرد, دکمه ی Num  را فشار دهید و مجددا تلاش کنید.

 1. برای کلیک کردن, دکمه ی 5 را فشار دهید. اگر با فشار دادن این دکمه یک منوی کشویی برای شما باز شد, دکمه ی / را فشار دهید تا منو بسته شود. بعد از این کار می توانید از این دکمه برای کلیک کردن استفاده کنید.
 2. برای راست کلیک کردن از دکمه ی مربوطه روی کیبورد استفاده کنید که به شکل ☰ می باشد.

ابتدا یک مورد را انتخاب کنید سپس این دکمه را فشار دهید تا منوی راست کلیک برای شما نمایش داده شود.

به خاطر داشته باشید که اگر با فشار دادن دکمه ی 5 موردی را انتخاب نکرده باشید, منوی راست کلیک برای شما باز نخواهد شد.

منبع : چگونه بدون موس از سیستم ویندوز استفاده کنیم ؟


پشتیبانی
 • چنانچه سوال یا اشکالی در مورد این مطلب دارید، همکاران ما 24 ساعته پاسخگوی شما هستند. تماس از خط ثابت با شماره: 9099070345
مشخصات و اطلاعات فایل
باکس دانلود