نحوه ی نگهداری از مواد غذایی برای جلوگیری از فاسد شدن

غذاها وقتی فاسد می شوند که به درستی از آنها نگهداری نکنید و یا مدت نگهداری آنها گذشته باشد. اگر شما غذایی بخورید که تاریخ انقضای آن گذشته باشد, ممکن است مسمومیت غذایی بگیرید. هم چنین خوردن غذای نپخته مانند گوشت و مرغ موجب مسمومیت غذایی می شود. یکی از موثر ترین راه ها برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی, نگهداری درست آنهاست. مقاله ی زیر را مطالعه کنید و روش صحیح نگهداری مواد غذایی را یاد بگیرید و مراقب سلامت اعضای خانواده ی خود باشید.

 

مراحل

 

  1. دمای یخچال خود را زیر 41 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) نگه دارید. دمای پایین تر از این حد به حفظ تازگی غذا کمک می کند؛ زیرا باکتری ها در دمای بین 41 تا 140 درجه ی فارنهایت (5 و 60 درجه سانتیگراد) رشد می کنند.

 

  1. قبل از اینکه مواد را در یخچال بگذارید, اجازه دهید سرد شوند. اگر غذای گرم را در یخچال قرار دهید، نه تنها دمای یخچال افزایش می یابد، بلکه بخار موجود در ظرف باعث رشد باکتری ها می شود.

اگر غذای شما در کمتر از 90 دقیقه خنک نمی شود آن را در ظرف کوچکی قرار دهید و درب آن را بردارید تا سریعتر سرد شود سپس آن را درون یخچال قرار دهید. اگر غذای شما کمی گرم است و می خواهید آن را درون یخچال بگذارید, حتما درون ظرفی بگذارید که بخار غذا از آن خارج شود.

ظرف مخصوص نگهداری غذا

  1. غذاهای کنسرو شده را در ظروف مخصوص قرار دهید سپس آنها را در یخچال قرار دهید. غذا های کنسروی پس از باز شدن می توانند خواص فلزی را به غذا انتقال دهند و غذا را آلوده کنند.

 

  1. قبل از قرار دادن غذا ها در یخچال تمام مواد غذایی را بپوشانید. با این کار از آلوده شدن غذا جلوگیری می شود.

درب ظروف را ببندید یا روی آنها فویل آلومینیومی یا پلاستیک بکشید.

 

  1. غذای خام را از مواد غذایی پخته جدا نگهداری کنید. این امر باعث جلوگیری از گسترش باکتری ها بین غذاهای خام مانند مرغ و گوشت به مواد غذایی پخته شده می شود.

عادت نداشته باشید که مواد غذایی خود را در قسمتی از یخچال قرار دهید که ظرفتان اندازه ی آنجا است.

مواد غذایی خام مانند مرغ و گوشت را درون بشقاب قرار دهید و در پایین ترین قسمت یخچال قرار دهید تا آب آنها روی دیگر مواد غذایی نریزد.

 

  1. مواد غذایی تاریخ انقضا گذشته را سریعا دور بریزید. اگر غذا درون یخچال خراب یا فاسد شود باید سریعا دور ریخته شود تا باکتری های آن به دیگر مواد غذایی منتقل نشود.

 

منبع : نحوه ی نگهداری از مواد غذایی برای جلوگیری از فاسد شدن


پشتیبانی
  • چنانچه سوال یا اشکالی در مورد این مطلب دارید، همکاران ما 24 ساعته پاسخگوی شما هستند. تماس از خط ثابت با شماره: 9099070345
مشخصات و اطلاعات فایل
باکس دانلود